Projekt részletes bemutatása:
Szervezetünk 1997. január 20-án jött létre a Móra Ferenc Általános Iskolában, s nyilvántartásba vételére 1997. július 4-én került sor. Az alapítvány legfőbb célja a Mályiban tanuló iskolás gyerekek segítése, támogatása, a kiváló tanulók jutalmazása, az oktató-nevelő munka színvonalának emelése, az iskola eszközállományának javítása. A megvalósulási helyszínként szolgáló intézmény, a Mályi Móra Ferenc Általános Iskola a Miskolc agglomerációjához tartozó, dinamikusan fejlődő, jó infrastruktúrával rendelkező Mályi településen helyezkedik el.
Tevékenységeink:
- A köznevelésben részt vevő gyermekek táplálkozási szokásainak felmérése - a projekt megvalósítás első, valamint záró szakaszában a köznevelésben részt vevő gyermekek táplálkozási szokásainak felmérése dietetikus szakember bevonásával, aki heti 4 órában személyesen rendelkezésre áll, dietetikusi szaktanácsadást nyújt.
- A gyermekek egészséges táplálkozással kapcsolatos ismereteinek bővítése, egészségkultúrájuk fejlesztése - közismert személyiségek bevonásával előadások, látvány főzés, - tanulmányi kirándulások 3 alkalommal.
III. Az egészséges táplálkozás, életmód népszerűsítése érdekében szemléletformálás - ételkóstoló bemutatók, tájékoztató napok gyermekek és családjaik számára - főzőversenyek szervezése, családi napok keretében a megismert receptek felhasználásával - az egészséges táplálkozást népszerűsítő fórumok, programok szervezése közismert személyiségek segítségével - az egészséges táplálkozáshoz kapcsolódó, eszközök használata, valamint az ételek tápanyagtartalmával kapcsolatos információk ismertetése, dekoráció készítése iskolai szakkör keretében.
- Közvetlenül az étkezéshez szükséges eszközfejlesztés - 5 db ivókút kihelyezése, tankert, salátabár, gyümölcskínáló létrehozása - menzai eszközök és berendezések fejlesztése. Az étkezéshez szükséges edények beszerzése, az étkezéshez kapcsolódó bútorzat, vagy eszközök fejlesztése.
A projekt átfogó céljának megvalósulásával javulni fognak a résztvevők egészséges életvitellel, életvezetéssel összefüggő ismeretei, amelyek hozzájárulnak az egészség fejlesztéséhez és az egészségmagatartásból eredő hátrányok csökkentéséhez, a tudatos táplálkozás és az egészséges életstílus, életmód kialakításához, valamint a gyermekek intézményi étkeztetésének tárgyi körülményei. A cselekvési ütemterv a tanév különböző eseményeivel, programjaival összhangban került kialakításra. Igazodva a tanév kezdetéhez és végéhez. Alapítványunk legfontosabb partnere az iskola, és civil szervezetek. A program megvalósításában együttműködő partnerek lesznek a szülők, családtagok, támogatók, akiknek a munkájára a rendezvények lebonyolítása kapcsán fogunk számítani. A programokon való részvételüket követően a megismert és elsajátított ismeretek mindennapi életben történő alkalmazásában hárul rájuk feladat, ami a projekt eredményeinek a fenntarthatóságát szolgálja. A megvalósítással kapcsolatos szakmai vezetői feladatokat alapítványunk munkatársa fogja ellátni, a tevékenységek végrehajtásába az iskola dolgozóit, az alapítvány önkénteseit vonjuk be. A projekt menedzselésére és pénzügyi irányítására 1 fő külső szakértővel fogunk szerződést kötni. Vele szemben elvárásunk, hogy rendelkezzen legalább 1 éves menedzsment tapasztalattal, felsőfokú gazdasági végzettséggel, vagy mérlegképes könyvelői végzettséggel, és legalább 1 éves EU-s pályázatok menedzselésében szerzett tapasztalattal.
A szakmai feladatok irányítását a projekt szakmai vezetője, az iskola dolgozója, az alapítvány munkatársa fogja ellátni. Vele szemben fő elvárás, hogy szakmai tapasztalattal, valamint a szakmai megvalósítók és a projekt célcsoportjának irányításához szükséges képességekkel rendelkezzen. A projekt megvalósításába bevonunk 1 dietetikus végzettséggel rendelkező szakmai megvalósítót, aki rendelkezik a táplálkozástudomány és a dietetika területén szerzett felsőfokú végzettséggel, és a nemzeti kormányzati szervek részéről rendelkezik elismeréssel. Ő heti 4 órában személyesen is rendelkezésre áll majd, személyes tanácsadást nyújt. A gyermekek táplálkozási szokásainak felmérése az OGYÉI által kidolgozott, a támogatói döntéssel egy időben megküldésre kerülő kérdőív segítségével fogjuk elvégezni. A projekt célcsoportja az iskola diáksága, családjaik, az iskola munkatársai, az alapítvány és annak támogatói. Velük szemben elvárás, hogy részvételükkel aktívan járuljanak hozzá a projekt sikeres végrehajtásához, szakmai ismereteikkel, tudásukkal új dolgokra történő nyitottságukkal segítsék azok mindennapi életükbe történő beépülését, a projekt céljainak elérése érdekében. A végrehajtás során alkalmazni fogjuk az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) és a TÁMOP 6.1.2.B-14/1 projekt által, a közétkeztetés kapcsán kidolgozott arculati elemeket, szakmai anyagokat.
A 2017. november 01-én kezdődő 2019. november 31-én záródó projekt, nagy sikert aratott az iskolában. A képek magukért beszélnek, a gyerekek, és a felnőttek szívesen vettek részt a megszervezett programokon, mindenki kellemes, egyben tanulságos élményekkel gazdagodott. A projekt változatos, érdeklődést felkeltő programjai: kirándulások, szemléletformáló előadások. Egészséges táplálkozást népszerűsítő fórumok, ahol híres vendégek voltak az előadók: Németh Csaba, Béres Alexandra, Katus Attila és a Holdviola együttes alapító két tagja. Ezen kívül, szakkörökön, ételkostoláson, főzőversenyeken és gyümölcsdömpingeken vehettek részt a gyerekek és a meghívott felnőttek. A projektben résztvevők, kivétel nélkül hozzájárultak a projekt sikeres végrehajtásához, szakmai ismereteikkel, tudásukkal új dolgokra történő nyitottságukkal segítették azok mindennapi életükbe történő beépülését, a projekt céljainak elérése érdekében. Megvalósult az étkezéshez szükséges eszközfejlesztés, bútorok beszerzése.
A támogatás mértéke 100%, projekt címe: Étkezz egészségesen-egészségtudatos étkezésre nevelő programsorozat a Mályi Móra Ferenc Általános Iskolában
A projekt azonosító: EFOP-1.8.5-17-2017-00068
Szerződött támogatás mértéke: 19,72 millió forint
A kedvezményezett neve: A Mályi Iskolásokért Alapítvány