Iskolánkban 8 évfolyamos képzést folytatunk, alaptevékenységünk része az általános műveltséget megalapozó képzés mellett a fejlesztő, felzárkóztató oktatás, de néhány éve lépéseket tettünk a sajátos nevelési igényű tanulók integrálására és a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatására is. Fontos feladatunknak tartjuk a tanulók felkészítését a sikeres továbbtanulásra.
Kiegészítő tevékenységünk része a szervezett intézményi étkeztetés, a tanulók napközis ellátásának biztosítása; művészeti, idegen nyelv, számítástechnika, sportfoglalkozások, egyéb szakkörök szervezése. Iskolánk pedagógiai programja és helyi tanterve felépítése szempontjából követelményközpontú, ugyanakkor gondot fordítunk a tanulókkal való egyéni bánásmódra, személyiségük fejlesztésére.
Fontos célunk, hogy a tanulók fogadják el magukat olyannak, amilyenek; természetesen törekedve a rossz tulajdonságok megváltoztatására, valamint a jó tulajdonságok erősítésére. Társaikhoz, környezetünkhöz való viszonyuk legyen pozitív, fogadják el a másságot. Tanulóinkat igyekszünk úgy nevelni, hogy megszerzett ismereteikkel képesek legyenek alkalmazkodni a változásokhoz.
Fontos feladatunk a tehetség felismerése és gondozása, a helyi, iskolai kultúra, hagyományok ápolása. Ennek érdekében szervezzük az immár hat éve hagyományosa Regionális Tanulmányi Versenyünket matematika, magyar nyelvtan-helyesírás és angol nyelv tantárgyakból több évfolyamon, melyet 2005-től szövegértéssel is kiegészítettünk. A részt vevők
A jó képességű diákok fejlesztése mellett nagy hangsúlyt fektetünk a nehézségekkel küzdő tanulók felzárkóztatására is. A hátrányokkal küzdő tanulók számára egyéni foglalkozásokat biztosítunk alsó tagozatban korrepetálás, felső tagozatban differenciált képességfejlesztés formájában.
Tanulóink tanulva a demokráciát, valamennyien részt vesznek a Diákönkormányzat munkájában.
A művészeti nevelés területén belül működő képzőművész, kézműves, modern tánc képzés a Sárospataki Alapfokú Művészeti Iskolával, valamint a zenei nevelés a Premier Alapfokú Művészeti Iskolával fennálló együttműködés keretében valósul meg. Gyermekeink egészséges életmódjához a mindennapos testedzés biztosításával járulunk hozzá. Hat éve működik intézményünk erdei iskola programja, melyben évente egy vagy két osztály vesz részt.
Több szakkörünk is működik alsó és felső tagozatban egyaránt. Jelenleg 1-3 évfolyamon idegen-nyelv oktatás, felső tagozatban informatika, természetismeret, honismeret, kémia és matematika.
A gyermekközpontú iskola megvalósításához szükség van a pedagógusok szemléletformálására, ezért lehetőségeinknek megfelelően részt veszünk továbbképzéseken, előadásokon, tréningeken, de időnként vállalkozunk megtartásukra is. Végső célunk, hogy tanulóink iskolánkból kikerülve alapos tudással rendelkezzenek, hogy a későbbiek során képesek legyenek a társadalmi beilleszkedésre. Szeretnénk, hogy a hátrányos helyzetű tanulók is azonos esélyekkel induljanak az életbe, megtanulva hogyan hasznosítsák az itt szerzett tudásukat. E törekvésünket célozza igyekezetünk a pályázati lehetőségek kiaknázására.